DevOps: Kto to jest i czym się zajmuje?

DevOps – co to jest? Czy to jest osoba, zespół czy może cała metodologia? W dynamicznym świecie technologii, gdzie innowacje systematycznie zmieniają krajobraz branży, termin ten zdobywa coraz większe uznanie. Zyskuje on na popularności wśród specjalistów IT na całym świecie.

Ale co to jest DevOps? A może raczej, kim jest DevOps? Jak można wejść w ten fascynujący świat i czy to jest kariera dla Ciebie? Jeśli te pytania kiedykolwiek kiełkowały w Twojej głowie, to przygotuj się, ponieważ ten artykuł jest Twoim przewodnikiem po tej ekscytującej dziedzinie, która wyłoniła się reagując na potrzeby rynku niemal na naszych oczach!

DevOps napisane kredą na tablicy, minimalistyczne tło

Co to jest DevOps? Metodyka DevOps – geneza

Termin “DevOps” to połączenie dwóch słów: “development” (rozwój) i “operations” (operacje). To podejście, które powstało jako odpowiedź na potrzebę usprawnienia współpracy między programistami a specjalistami od operacji w celu poprawy efektywności i skrócenia czasu dostarczania oprogramowania.DevOps łączy dwa różne obszary – rozwój oprogramowania oraz architekturę i zmiany w infrastrukturze.

Proponowany model pracy to coś więcej niż tylko kolejna modna koncepcja w świecie technologii. Jest to filozofia, która zmieniła sposób, w jaki segmenty IT pracują i komunikują się. Powstała w odpowiedzi na konkretne problemy, z którymi borykały się zespoły programistyczne i operacyjne w branży technologicznej. Wcześniej, te dwa obszary pracowały w oddzieleniu, co często prowadziło do konfliktów i opóźnień w dostarczaniu produktów. Definicja metodyki DevOps kładzie nacisk na współpracę i integrację, a także na efektywność w tworzeniu oprogramowania.

Początki terminu “DevOps” sięgają wczesnych lat 2000, kiedy to firmy z branży IT poszukiwały sposobów na lepszą współpracę między specjalistami odpowiedzialnymi za rozwój i utrzymanie oprogramowania. Ten nowy sposób myślenia miał na celu zlikwidowanie barier między działami, aby umożliwić bardziej płynną i zintegrowaną pracę nad tworzeniem i wdrażaniem oprogramowania. Historia DevOps pokazuje, jak ważne jest usunięcie tych barier, aby zoptymalizować procesy IT.

Cel i Znaczenie DevOps

Kultura DevOps wyłoniła się jako kluczowy element nowoczesnego środowiska IT, oferując nie tylko techniczne narzędzia i praktyki, ale również nowy sposób myślenia o współpracy i rozwoju. Celem tego modelu pracy jest zlikwidowanie tradycyjnych barier między grupami, umożliwiając szybsze, bardziej niezawodne i efektywne dostarczanie oprogramowania. W tym podejściu kluczowe są procesy ciągłej integracji i ciągłego dostarczania, które usprawniają cykl życia aplikacji.

Tarcza z trafioną strzałą na tle zielonego kodu binarnego na czarnym tle, symbolizująca cel DevOps

Czym się zajmuje DevOps Engineer i jak nim zostać?

Ekspert w tej dziedzinie to specjalista dziedzinie technologii, łączący umiejętności kodowania z solidną wiedzą operacyjną. Tego rodzaju ekspert jest odpowiedzialny za automatyzację procesów, monitorowanie wydajności i optymalizację działania systemów. Korzysta on z wielu narzędzi DevOps do ciągłej integracji, zarządzania infrastrukturą oraz automatyzacji zadań. Specjalista odgrywa ważną rolę w procesie wytwarzania oprogramowania.

Zadania DevOps Engineera są kluczowe dla zapewnienia płynnego działania aplikacji i systemów. Jest on architektem, który projektuje i wdraża rozwiązania umożliwiające efektywne współdziałanie deweloperów i specjalistów operacyjnych. Fachowiec z tej dziedziny rozumie, jak ważne jest dostarczanie wysokiej jakości oprogramowania w szybkim tempie, jednocześnie minimalizując ryzyko błędów i awarii. Najważniejsze praktyki DevOps to ciągła integracja, ciągłe dostarczanie i monitorowanie wydajności.

Aby odnieść sukces w tej roli, trzeba być komunikatywnym i potrafić efektywnie współpracować z różnymi działami. Taka osoba jest również biegła w rozwiązywaniu problemów, często podejmując się analizy skomplikowanych zagadnień technicznych. DevOps powinien posiadać również umiejętność czytania i tworzenia kodu, ponieważ automatyzacja jest jednym z głównych elementów tej roli.

Co robi DevOps i jak nim zostać?

Specjalista DevOps to osoba o wyjątkowych umiejętnościach, który łączy kompetencje programisty z wiedzą operacyjną. Jego typowy dzień pracy obejmuje rozwiązywanie problemów i wdrażanie nowych rozwiązań, zapewniając, że procesy IT działają płynnie i efektywnie. Specjalista jest odpowiedzialny za monitorowanie, optymalizację oraz automatyzację operacji. Ta rola często korzysta z zaawansowanych procesów i narzędzi, takich jak Kubernetes, Docker czy Jenkins. Są one kluczowe w nowoczesnym środowisku tworzenia oprogramowania.

Specjalista w tym zakresie staje się kluczowym elementem firmy, który dba o sprawne działanie systemów, tworząc most między programistami a zespołami operacyjnymi. Jego codzienne zadania mogą obejmować wdrażanie nowych funkcji, naprawianie błędów oraz dbanie o to, aby systemy były stabilne i wydajne.

Jest to rola, która wymaga elastyczności i zdolności do szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby biznesowe. DevOps polega na zapewnianiu wydajności systemów poprzez ciągłą optymalizację i monitorowanie.Czym zajmuje się DevOps? Do jego najczęstszych zadań należą:

  • Konfiguracja i utrzymanie środowisk programistycznych
  • Automatyzacja procesów wdrożeniowych
  • Monitorowanie wydajności systemów
  • Rozwiązywanie problemów z infrastrukturą
  • Optymalizacja procesów CI/CD
  • Zarządzanie infrastrukturą w chmurze
  • Tworzenie i utrzymanie skryptów automatyzujących

Jak zostać DevOps?

Kandydatowi na to stanowisko potrzebne są umiejętności programowania, administracji systemów i pracy zespołowej. Ścieżka kariery w tej dziedzinie jest zbliżona do ścieżki programisty i zaczyna się od stanowisk junior, takich jak Junior DevOps Engineer, a kończy na poziomie seniorskim lub eksperckim.

Rozpoczęcie kariery jako inżynier DevOps wymaga solidnej wiedzy technicznej, ale również umiejętności miękkich, takich jak komunikacja i zdolność współpracy. Współczesny rynek oferuje szeroką gamę szkoleń i kursów, które pomagają w zdobyciu niezbędnych umiejętności i wiedzy. DevOps to kultura, w której komunikacja i współpraca są kluczowe.

DevOps Engineer: zarobki

W fascynującym świecie technologii, zawód DevOpsa uważany jest za jeden z najbardziej pożądanych i prestiżowych. Niewątpliwie, jednym z czynników przyciągających specjalistów do tej dziedziny są atrakcyjne zarobki. Różnią się one jednak w zależności od stopnia doświadczenia i miejsca pracy. Ta rola jest kluczowa dla funkcjonowania nowoczesnych firm, a wynagrodzenia odzwierciedlają jej wartość.

Zarobki w Polsce

W Polsce, wynagrodzenie DevOpsa jest zróżnicowane w zależności od poziomu doświadczenia. Młodsi specjaliści, czyli junior DevOps Engineer, mogą liczyć na zarobki w granicach od 5 000 do 10 000 PLN brutto miesięcznie. Dla każdego junior DevOps zarobki na takim poziomie stają się furtką do zdobywania specjalizacji i kończenia szkoleń, których na rynku nie brakuje.

Z kolei, średniozaawansowani specjaliści, czyli mid-level DevOps, otrzymują wynagrodzenie na poziomie od 10 000 do 15 000 PLN brutto miesięcznie. Tacy inżynierowie mają już za sobą pewne doświadczenie i są w stanie prowadzić bardziej złożone projekty.

Natomiast najbardziej doświadczeni profesjonaliści, czyli senior DevOps, zarabiają od 15 000 do 20 000 PLN brutto lub nawet więcej. Tacy eksperci są poszukiwani przez największe firmy, które są gotowe zapłacić wysokie wynagrodzenie za ich umiejętności i wiedzę.

Zarobki w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych, wynagrodzenia są wyższe. Junior może liczyć na zarobki od 70 000 do 90 000 USD rocznie. Jest to świetny punkt wyjścia dla osób rozpoczynających karierę.

Dla średniozaawansowanych specjalistów, zarobki wynoszą od 90 000 do
120 000 USD rocznie.

Najbardziej doświadczeni, czyli seniorzy i eksperci, zarabiają od 120 000 do
150 000+ USD. Takie stanowisko jest niezwykle dobrze opłacane, a firmy są gotowe inwestować w najlepszych specjalistów, aby utrzymać swoją konkurencyjność.

Podsumowując, zarobki DevOpsów różnią się w zależności od doświadczenia i lokalizacji, ale są generalnie bardzo atrakcyjne.

Outsourcing DevOps: Alternatywne rozwiązanie

W dynamicznym świecie biznesu, w którym efektywność i optymalizacja kosztów są kluczowymi czynnikami sukcesu, ten obszar stał się nieodzownym elementem w strukturach nowoczesnych przedsiębiorstw. Niestety, realia są brutalne – nie każdą firmę stać na zatrudnienie pełnoetatowych specjalistów ds. rozwoju, operacji i tworzenia kodu. DevOps to zmiana, która pozwala firmom być bardziej elastycznymi.

Zarobki w tej dziedzinie są wyjątkowo atrakcyjne, co jednocześnie oznacza, że koszty zatrudnienia mogą być znaczne. Na szczęście, rynek IT szybko reaguje na braki i luki, oferując innowacyjne rozwiązania, które pomagają firmom w obliczu takich wyzwań.

Jednym z tych rozwiązań jest outsourcing tego stanowiska, który staje się coraz bardziej popularny i przystępny. Wdrożenie DevOps wymaga specjalistycznej wiedzy i zasobów, którą nie każda firma posiada. Outsourcing zadań związanych z rozwojem i operacjami pozwala firmom korzystać z usług specjalistów bez konieczności zatrudniania ich na pełen etat. Czasochłonne pisanie kodu delegowane jest poza firmę i umożliwia uwolnienie zasobów wewnętrznych.

Korzyści outsourcingu DevOps

Usługi świadczone przez firmy specjalizujące się w dostarczaniu DevOps Engineers znacznie odciążają personel. Może on wówczas skupić się na swojej pracy i maksymalizować wydajność systemów. Kultura DevOps to kultura organizacyjna, która sprzyja efektywności. Outsourcing tych usług to rozwiązanie, które pozwala firmom oszczędzić czas i zasoby, jednocześnie korzystając z najnowszych technologii i wiedzy ekspertów.

Firmy, które decydują się na outsourcing zadań, mogą liczyć na wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy znają najlepsze praktyki i potrafią skutecznie obsługiwać systemy. To idealne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą być konkurencyjne, ale nie mają możliwości zatrudnienia pełnoetatowego zespołu.

Kompleksowe usługi DevOps w More – skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!

Zespół DevOps jest kluczowym elementem nowoczesnych przedsiębiorstw, oferując efektywność, elastyczność i innowacyjność w tworzeniu i zarządzaniu oprogramowaniem. Niezależnie od tego, czy firma decyduje się na outsourcing tej funkcji, czy na samodzielne wdrożenie, ważne jest, aby zrozumieć i zaimplementować najlepsze praktyki. Będą one sprzyjać współpracy, automatyzacji i ciągłemu doskonaleniu.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Oliwia Szatkowska

Oliwia Szatkowska